لالیک
28 اسفند

خانه طراحي كريستال ، سراميك و جواهرات Lalique توسط هنرمند و جواهرساز René Lalique افتتاح شده است .

او در مزرعه كوچكي بنام Ay در سال ١٨٦٠ بدنيا آمد و دوران كودكي و نوجواني اش را در هر دو شهر پاريس و Ay سپري كرد .

آقاي Rene Lalique جوان در طرح هايش ارتباط جذابي بين دنياي طبيعي و آثار هنري را به نمايش گذاشت ، ارتباطي كه هنوز هم در طراحي هاي متمايز اين كمپاني قابل مشاهده است .

در سن ١٢ سالگي كارآموزي خود را در يك جواهرسازي در پاريس آغاز كرد ، جايي كه ميتوانست در كنار كار در كلاسهاي تحصيلي اش نيز شركت كند و به اين ترتيب بتواند به دانشگاه هنر Sydenhem Art College وارد شود .

در ادامه به انگلستان سفر كرد و كار خود را به عنوان يك هنرمند مستقل شروع كرد و در همان ابتداي كار موفق شد مجوز طراحي براي خانه هاي جواهرات Cartier و Boucheron را در سال ١٨٨٥ بدست آورد .

در آن سالها طراحي جواهرات بيشتر با استفاده از يك تكه سنگ بزرگ قيمتي و عدم توجه به طراحي جزييات صورت ميگرفت .

روندي كه René Lalique توانست به درستي و با استفاده از مهارت خود براي هميشه تغيير دهد . Lalique در طراحي هاي خود از عناصر طبيعي ، صور حيوانات و فرم بدن و چهره زن استفاده ميكرد .

يكي از شناخته شده ترين طرح ها و البته اغلب سرقت شده دنياي جواهر سازي با نام Art Nouveau توسط Rané Lalique طراحي شده است ، او در ادامه تمركز اصلي خود را از سمت جواهرات به طراحي كريستال تغيير داد ، جايي كه حتي موفقيت هاي بيشتري در انتظار او بودند .

 

طراحي هاي بي نظير او در طراحي كريستال و شيشه ها منجر به همكاري René Lalique و Francois Coty و پيشنهاد Coty به او جهت طراحي شيشه هاي فاخر براي عطرها در آن زمان شد .

در آن سالها عطرها را در شيشه هاي معمولي و ساده ميفروختند و زنان اشرافي جامعه حاضر بودند براي بطري هاي زيباي طراحي شده توسط Lalique هزينه زيادي صرف كنند تا عطرهايشان را بتوانند در ظروف زيباتر نگهداري كنند .

در معرفي آثار فاخر و ماندگار او ميتوان به همان دو نمونه اوليه اشاره كرد ، دو عطر L'Effleur و Ambre Antique نقطه درخشاني در طراحي يك محصول بود او توانست توليد بطري ها را در مقياس وسيع تر انجام داده و به اين ترتيب هزينه ها را كاهش دهد .

طراحي هاي زيبا و بي نقص او كمپاني هاي ديگر مانند Roger&Gallet ، Guerlain ، Molinard ، d'Orsay و برخي ديگر را مجاب به همكاري با Lalique كرد . يكي از طراحي هاي زيبا ، ماندگار و خاطره انگيز او مربوط به طراحي شكل كبوتر در عطر NinaRicci L'Air du Temps است .

كريستال و بطور كلي شيشه تبديل به عرصه اي شد كه Lalique باقي عمرش را براي طراحي آن مشغول شود اما فعاليت او فقط به طراحي بطري هاي عطر محدود نميشد و طراحي معماري و جزييات اتومبيل هاي لوكس نيز از ديگر فعاليت هاي او بود .

آقاي René Lalique در سال ١٩٤٥ فوت كرد اما استعداد هنري او از طريق نسل ها منتقل شد .

در سال ١٩٩٢ نوه او Marie-Claude Lalique كه بر اساس سنت پدري همچنان يك طراح و توليدكننده كريستال است تصميم گرفت شغل سنتي پدربزرگش در طراحي شيشه هاي فاخر براي عطرها را دوباره احيا كند و از سال ١٩٩٤ به بعد نسخه هاي ارزشمندي از عطرهاي مختلف اين كمپاني در بطري هاي كريستال و به شكل مجسمه هاي گوناگون توليد شده اند .

طراح Lalique از سال ١٩٣١ كه اولين عطر خود را رونمايي كرد تا سال ٢٠20 كه قرار است جديدترين عطر خود را ارائه كند 83 عطر مختلف را به بازار جهاني ارائه كرده است كه بيشتر اين محصولات در ٢ نوع بطري شيشه اي و اغلب برگرفته از هنر آرت دكو و بطري كريستالي با الهام از طراحي هاي سنتي René Lalique طراحي و توليد ميشوند .