چرم
24 تیر

رایحه خالص چرم یکی از رایحه هایی است که میتواند بر مبنای عطر و‌ بویی غنی و‌ چرب خاطراتی از بهترین لحظات زندگی را فرا بخواند .

عطر و‌بویی که نزدیک ترین رایحه به پوست بدن و ‌در عین حال هیجان انگیز تعریف میشود ، بنابراین خیلی طبیعی ، خیلی بدوی‌ و‌ خیلی نفسانی است .

رایحه چرم از نوع ساختاری رایحه ای بین نت های خشن مردانه و‌ نت هایی مملو‌ از زنانگی قرار دارد .

از لحاظ تاریخی چرم یکی از قدیمی ترین و ‌ابتدایی ترین ترکیبات عطر بشمار میرود که اولین بار گروه عطرسازی بنام  Gantiers Parfumeurs برای طراحی دستکش های چرمی که اشراف در قرن شانزدهم استفاده میکردند ، دستکش ها را برای مدتی در روغن ، مشک‌ و عنبر برای پوشش دادن به عطر و ‌بوی‌ نامطبوع بدن حیوانات میخواباندند و ‌پس از آن این دستکش ها را در آفتاب قرار میدادند تا این رایحه نامطبوع به کلی محو ‌شود . این در واقع تمام چیزی است که در آن زمان از بوی چرم سراغ داشتند .

اولین عطر جهان که بر پایه رایحه چرمی ساخته شد به سفارش شاه جرج سوم از چرم رویال انگلیسی توسط کمپانی CREED تولید شده است . پادشاه که به عطر و بوی دستکش های معطر علاقه داشت از Creed خواسته بود که آن رایحه را تبدیل به عطر کند .

رایحه چرمی در ابتدا از دو چرم روسی و‌ اسپانیایی استخراج شده است .

عطرهای چرمی روسیه بوی لباس های نظامی را میدادند ،  قدرتمند بودند و اقتدار و‌ موفقیت را تداعی میکردند .

رایحه ای بسیار تیز و‌ مشخص که ‌به همین دلیل مورد توجه زنان قرار میگرفتند .

در اوایل دهه ۲۰ میلادی عطرهای زیادی بر پایه چرم روسی یا Cuir de Russie معرفی شده است .

اما این عطر و‌ بوی چرم اسپانیایی بود که از قرن شانزدهم با ادغام بوی حیوانات ، گل ها ، گیاهان و میوه ها در کنار مشک ظاهر شد . پوست اسپانیایی یا Peau d’Espagne حتی در عطرهای مدرن هم یک مفهوم برجسته بود . رایحه ‌چرمی که در عطرها استفاده میشد ترکیبی مصنوعی از ادغام رایحه گل ها و‌ پوست حیوانات بود ، چرا که چرم خالص ، ماده ای ساخته شده از پوسته های حیوانی است و‌ بطور معمول رایحه ای ناخوشایند دارد .

امروزه تولید عطری با بوی چرم با استفاده از عطرهای بطور طبیعی مشتق شده یا عطرهایی که برای ترکیباتشان احتیاج به آزمایشگاه عطرسازی دارند انجام میگیرد . منابع طبیعی شامل گیاهان ، کاکائو و روغن گل ها یا منابع مصنوعی مانند کینولین ها ، سافارین ها و‌آلدئیدها از بهترین ترکیبات چرم و جیر بشمار میروند .

برای رایحه ای گرمتر و مخملی تر ، از ترکیب چرم گوزن ، رایحه چوب توس ، وانیل و نت های گلدار استفاده میشود .

امروزه طبقه بندی رایحه های چرمی در گروه های بویایی پودری ، ملایم ، عودی - شرقی ، چوبی ، گلی و ... به صورت مجزا انجام میگیرد .

چرم روسی و اسپانیایی در گذشته جا مانده اند و هیچ چرمی از این نواحی در عطرها استفاده نمیشود . از وقتی که استفاده از مواد اولیه عربی ( شرقی ) در مد جای گرفتند ، دنیای عطرسازان با چرم عربی آشنا شد ، چرمی با رایحه ای شدید و اغواگر بهمراه نکات ظریف .

عطر های چرمی امروزه از برندهای مختلف عرضه میشوند و بسیار هم‌ مورد توجه مصرف کنندگان قرار میگیرند . خانه عطرHERMES نمونه بارز استفاده از روایح چرمی پس از سالیان سال تولید منسوجات چرمی میباشد ، خانه عطرGUERLAIN هم همینطور ، تنوع عطرهای چرب و چرمی بی پایان اما جوهره اصلی آنها همیشه قابل تشخیص است .

این همان چیزی است که دیگران را بخود جذب میکند ، یک مفهوم آشنا در زمان ها و فرهنگ های مختلف ، رایحه ای که از ابتدا بیانگر چهار چیز بوده است ، آزادی ، پرستیژ ، قدرت و اغواگری .